Latest News Editor's Choice


News / National

Zanu-PF's final list of candidates

by Staff reporter
28 Jun 2013 at 19:35hrs | Views
ZANU PF - HARARE PROVINCE:

FINAL LIST

SENATORIAL

CONSTITUENCY            CANDIDATE

1.    Chitungwiza        Grace Tsitsi Jadagu
2.    Hwata            Cleveria F. Chizema
3.    Hwata            Charles Z. Tawengwa
4.    Chisipiti        Torongo H. Torongo
5.    Chikomo            Smith Marara
6.                Edith Kagoro


HOUSE OF ASSEMBLY

Constituency            Candidate

1.    St. Marys        Tendekai Maswata
2.    Zengeza East        Robert Kahanana
3.    Chitungwiza North    Robson Mhandu
4.    Chitungwiza South    Christopher Chigumba
5.    Zengeza West        Lisbone Mutizwa Marufu
6.    Budiriro        Andrew Nkani
7.    Glen View        Martha Mhonderwa
8.    Glen View South        S.C.B. Hurungudo
9.    Glen Norah        Peter Maeresera
10.    Highfield West        Emmanuel Juta
11.    Highfield East        Idah Mashonganyika
12.    Kambuzuma        Tongai Nheta
13.    Kuwadzana East        Fortune T. Gumbo


ZANU PF- BULAWAYO PROVINCE:

FINAL LIST

SENATORIAL

CONSTITUENCY            CANDIDATE

7.    Mabutweni        Angelinah Masuku
8.    Mganwini        Absolom Sikhosana
9.    Masotsha        Violet Ncube
10.    Khumalo            Dr Callistus D. Ndlovu
11.    Gwabalanda        Annah Moyo
12.    Mzilikazi        Shadreck Mukaro


HOUSE OF ASSEMBLY

Constituency            Candidate

14.    Nketa            Elifasi Mashaba
15.    Bulawayo Central    Mlungisi Moyo
16.    Bulawayo East        Kelvin Muzvidziwa
17.    Bulawayo South        Bafana Dube
18.    Makokoba        Tshinga J. Dube
19.    Luveve            Nicholas Mhlanga
20.    Magwegwe        Grace Nyoni
21.    Pumula            Godfrey Ncube Malaba
22.    Nkulumane        David Ndlovu
23.    Pelandaba/Mpomoma    Joseph Tshuma
24.    Emakhandeni/Entumbane    Judith Ncube
25.    Lobengula        Christopher M. Dube



WOMEN'S QUOTA

CONSTITUENCY            CANDIDATE

1.    Khumalo            Eunice Nomthandazo Moyo
2.    Masotsha        Molly Thombikaise Ndlovu
3.    Mabutweni        Fidellia Maphosa
4.    Gwabalanda        Ophar Ncube
5.    Mzilikazi        Canisia Satiya
6.    Mganwini        Esnath Moyo




ZANU PF- MANICALAND PROVINCE:

FINAL LIST

SENATORIAL

CONSTITUENCY            CANDIDATE

13.    Mutare/Mutasa South    Judith Mawire
14.    Buhera            Kumbirai M. Kangai
15.    Chimanimani/Zimunya Marange    Monica Mutsvangwa
16.    Mutasa/Nyanga        Michael Nyambuya
17.    Buhera            Egnet Makono
18.    Makoni            Shadreck T. Chipanga


HOUSE OF ASSEMBLY

Constituency            Candidate

1.    Buhera Central        Johanne Muderedzwa
2.    Buhera North        William Mutomba
3.    Buhera South        Joseph Chinotimba
4.    Buhera West        Oliva Mandipaka
5.    Chimanimani East    Samuel Udenge
6.    Chimanimani West    Munacho T. Mutezo
7.    Chipinge Central    Raymond Machingura
8.    Chipinge East        Winnie Busayi Mhlambo
9.    Chipinge South        Enock Porusingazi
10.    Chipinge West        Adam Chimwamurombo
11.    Musikavanhu        Joshua Murire
12.    Headlands        Didymus Noel Edwin Mutasa
13.    Makoni Central        Patrick Chinamasa
14.    Makoni North        Muchenje
15.    Makoni South        Mandiitawepi M. Chimene
16.    Makoni West        Kudzanayi Chipanga
17.    Mutare Central        Trinity B.G. Munowenyu
18.    Mutare North        Batsirai K.J. Pemhenai
19.    Mutare South        Nyasha Chikwinya
20.    Mutare West        Christopher C. Mushowe
21.    Dangamvura Chikanga    Reketai Mica Duru
22.    Mutasa Central        Innocent Benza
23.    Mutasa North        Luke Phibion Masamvu
24.    Mutasa South        Irene Zindi
25.    Nyanga North        Hubert M. Nyanhongo
26.    Nyanga South        Supa Mandiwanzira


WOMEN'S QUOTA

CONSTITUENCY            CANDIDATE

7.    Mutasa Nyanga        Oppah C.Z. muchinguri
8.    Chimanimani Zimunya Marange    Esther Chikuni
9.    Makoni            Anna Kavhu
10.    Buhera            Kerenia Uta Chimuso
11.    Chipinge        Ivy Mhlanga
12.    Mutare/Mutasa South    Shylett Chimbetete



PROVINCIAL COUNCIL

CONSTITUENCY            CANDIDATE

1.    Buhera            Hildah Sarireni Zingwina
2.    Chipinge        John Chirimambowa
3.    Chipinge        Joyline Porusingazi
4.    Buhera            Johnson Mudzamiri
5.    Chimanimani/Zimunya/Marange    Angawache Maenda
6.    Nyanga            Paul Kadzima
7.    Mutare/Mutasa South    Sheila mutsenhu
8.    Makoni            Albert nyakuedzwa
9.    Makoni            Florence Majachani
10.    Chimanbimani        Crossway Mugombi



ZANU PF- MATABELAND SOUTH PROVINCE:

FINAL LIST

SENATORIAL

CONSTITUENCY            CANDIDATE

19.                Tambudzai Mohadi
20.                Simon Khaya Moyo
21.                Alma Mkhwebu
22.                Naison Khutshwekaya Ndlovu
23.                Halliet Sibanda
24.                Ananias Sithomi Nyathi



HOUSE OF ASSEMBLY

Constituency            Candidate

26.    Beitbridge East        Kembo Mohadi
27.    Beitbridge West     Metrine Mudau
28.    Bulilima East        Mathiaus S. Ndlovu
29.    Mangwe            Obedingwa Mguni
30.    Matobo South        Soul Ncube
31.    Matobo North        Never Kanye
32.    Gwanda South        Abednico Ncube
33.    Gwanda Central        Edson Gumbo
34.    Gwanda North        Madodana Sibanda
35.    Inzisa North        Andrew Langa
36.    Insiza South        Malaki Nkomo
37.    Bulilima West        Lungisani Nleya
38.    Umzingwane        William Dhewa



WOMEN'S QUOTA

CONSTITUENCY            CANDIDATE

13.                Abigail S.E. Damasane
14.                Alice Ndlovu
15.                Rose Mpofu
16.                Mara Mzobanzi Ngwenya
17.                Rennie Kibi
18.                Patricia Mohadi


PROVINCIAL COUNCIL

CONSTITUENCY            CANDIDATE

11.                Moddie Mbasera
12.                Richard M. Ndlovu
13.                Jane Phuthi
14.                Jabulani Sibanda
15.                Elizabeth Ndiweni
16.                Leonard Mathuthu
17.                Angeline Ncube
18.                Washington Nkomo
19.                Sophie Ndlovu
20.                Rabelani Choeni



ZANU PF- MATABELELAND NORTH PROVINCE:

FINAL LIST

SENATORIAL

CONSTITUENCY            CANDIDATE

25.    Hwange            Thokozile A. Mathuthu
26.    Tsholotsho        Cain Mathema
27.    Lupane            Headman Moyo
28.    Bubi/Umguza        Medaline Bhebhe/Richard Moyo
29.    Binga            Veronica Mukhuli



HOUSE OF ASSEMBLY

39.    Umguza            Obert Moses Mpofu
40.    Tsholotsho North    Jonathan Moyo
41.    Tsholotsho South    Zenzo Sibanda
42.    Lupane West        Martin Khumalo
43.    Lupane East        Stembile Gumbo
44.    Nkayi South        Stars Mathe
45.    Nkayi North        Stembiso G. Nyoni
46.    Bubi            Clifford Sibanda
47.    Binga North        I.S. Ndebele
48.    Binga South        Siyangaphi Muzhamba
49.    Hwange Central        Reeds Dube
50.    Hwange West        Bekithemba Mpofu


WOMEN'S QUOTA

CONSTITUENCY            CANDIDATE

19.    Nkayi            Sihle Moyo
20.    Tsholotsho        Musa Ncube
21.    Bubi/Umguza        Skanyisiwe Mpofu
22.    Lupane            Mail Nkomo
23.    Binga            Enia Nyoni
24.    Hwange            Molly Mkandla



PROVINCIAL COUNCIL

CONSTITUENCY            CANDIDATE

1.    Binga            Berita Mudenda
2.    Nkayi            Stembiso Khumalo

Allen Ndebele

3.    Tsholotsho        Kembo Tshuma
4.    Bubi/Umguza        Maphosa Nqabayezwe/Rebecca Dhokotela
5.    Lupane            Cathrine Mabhena/Morgan Mthunzi
6.    Hwange            Patrick Majoni Utete/Nkosilathi Jiane


ZANU PF-MASHONALAND EAST PROVINCE:

FINAL LIST

SENATORIAL

CONSTITUENCY            CANDIDATE

30.                Sydney Tigere Sekeramayi
31.                Olivia Nyembesi Muchena
32.                Rose Gota
33.                David Parirenyatwa
34.                Address Matirira
35.                Herbert Murwerwa



HOUSE OF ASSEMBLY

Constituency            Candidate

51.    Chikomba West        Mike Bimha
52.    Goromonzi West         Beatrice Nyamupinga
53.    Goromonzi North        Paddy Zhanda
54.    Goromonzi South        Petronella Kagonye
55.    Wedza North        Simon Musanhi
56.    Marondera Central    Ray Kaukonde
57.    Mudzi West        Aqualinah Katsande
58.    Mudzi North        Newton Kachepa
59.    Mudzi South        Eric Navaya
60.    Uzumba            Simbaneuta Mudarikwa
61.    Maramba Pfungwe        Washington Musvaire
62.    Seke            Phineas Chihota
63.    Marondera East        Jeremiah Chihwetu
64.    Murehwa North         Ladislous Ndoro
65.    Murehwa South        Biggie Matiza
66.    Mutoko North        Mabel Chinomona
67.    Mutoko South        David Chapfika
68.    Mutoko East        Rick Mawere Mubvumbi
69.    Chikomba Central    Felix Mhona
70.    Chikomba East        E. Mbwembwe
71.    Marondera  West        Ambrose Mutinhiri
72.    Wedza South        Michael Madana
73.    Murehwa North        Bright Makunde

WOMEN'S QUOTA

CONSTITUENCY            CANDIDATE

25.                Mabel Nkatazo
26.                Getrude Hungwa
27.                Mabel Kaundikiza
28.                Lillian Zemura
29.                Roselyn Makoni
30.                Slyvia  Utete Masango


PROVINCIAL COUNCIL

CONSTITUENCY            CANDIDATE

21.                Phoebe Vhareta
22.                Steven Chiurai
23.                Rebecca Musonza
24.                Jerico Gotora
25.                Concilia Majachani
26.                Munyaradzi Kashambe
27.                Vaida Garakasha
28.                Taurai Batsirai
29.                Patricia Makope
30.                Christopher Musa







ZANU PF- MASHONALAND WEST PROVINCE:

FINAL LIST

SENATORIAL

CONSTITUENCY            CANDIDATE

36.    Chegutu            Edna Madzongwe
37.    Hurungwe        Tapera Machingaifa
38.    Zvimba            Virginia Muchenje
39.    Kadoma            Brighton Mike Musaka
40.    Makonde            Prisca Mupfumira
41.    Kariba            Bucha Mckenzie
42.    Hurungwe        Stella Mary Boni
43.    Chegutu            Nicholas Kampungu
44.    Kadoma            Johanne Mashoko Tsongorani
45.    Zvimba            Titus Chikazhe
46.    Makonde            Ishmael George Muriri







HOUSE OF ASSEMBLY

CONSTITUENCY            CANDIDATE

74.    Chegutu East        Webster Shamu
75.    Zvimba North        Ignatius Morgan C. Chombo
76.    Mhangura        Douglas Tendai Mombeshora
77.    Chinhoyi        Phillip Chiyangwa
78.    Zvimba South         Walter Chidhakwa
79.    Zvimba East        Francis Mkwangwariwa
80.    Zvimba West        Ziyambi Ziyambi
81.    Chegutu West        Dexter Nduna
82.    Mhondoro Mubaira    Sylvester Nguni
83.    Mhondoro Ngezi        Mike Gava
84.    Norton            Christopher Mutsvangwa
85.    Kadoma Central        Phanie Phiri
86.    Kariba            Isaac Mckenzie
87.    Hurungwe North        Reuben Marumahoko
88.    Hurungwe West        Themba Mliswa
89.    Hurungwe Central    Godfrey Beremauro
90.    Hurungwe East        Sarah Mahoka
91.    Magunje            Godrey Gandawa
92.    Makonde            Kindness Paradza
93.    Muzvezve        Peter Haritotis
94.    Sanyati            Blessing Geza
95.    Chakari            Adrian Musiwa



WOMEN'S QUOTA

CONSTITUENCY            CANDIDATE

31.    Hurungwe        Goodluck Kwaramba
32.    Makonde            Jennifer Nomsa Mhlanga
33.    Kariba            Christine Nyere
34.    Chegutu            Constance Tsomondo Shamu
35.    Kadoma            Josephine Mangowe
36.    Zvimba            Caroline Mugabe







PROVINCIAL COUNCIL

CONSTITUENCY            CANDIDATE

31.    Makonde            Chipo Chakweza
32.    Zvimba            Nimrod Chiminya
33.    Hurungwe        Sophia Taziva
34.    Chegutu            Simon Chigwedu
35.    Zvimba            Junior Muvi
36.    Hurungwe        Lancelot Koronga
37.    Chegutu            Chingasiyeni Gambanga
38.    Kadoma             Lucius Takarusikirwa
39.                Rosa Ngomalala

40.    Kariba            Weston Gumbo
41.    Makonde            Isaac Charuma
42.    Hurungwe        Makuyayi Mutisi



ZANU PF - MIDLANDS PROVINCE:

FINAL LIST

SENATORIAL

CONSTITUENCY            CANDIDATE

1.                Tsitsi Muzenda
2.                Simbarashe Mumbengegwi
3.                Auxillia Mnagagwa
4.                July Moyo
5.                Flora Bhuka
6.                Jason Machaya



HOUSE OF ASSEMBLY

Constituency            Candidate

96.    Mberengwa West        Jorum Gumbo
97.    Mberengwa East        Makhosini Hlongwane
98.    Mberengwa North        Tafanana Zhou
99.    Mberengwa South        Chiratidzo Mawuwa
100.    Zvishavane/Runde    Freddy Gandiwa Moyo
101.    Zvishavane/Ngezi    John Holder
102.    Shurugwi North        F. Nhema
103.    Shurugwi South        Tapuwa Matangaidze
104.    Chirumanzu South    Innocent Munanzvi
105.    Chirumanzu/Zibangwe    Emmerson D. Mnangagwa
106.    Kwekwe/Mbizo        Moses Murada
107.    Kwekwe Central        Masango Matambanadzo
108.    Redcliff        Harris Ncube
109.    Silobela        Mthokozisi Mannock Mpofu
110.    Zhombe            Daniel Mckenzie Ncube
111.    Gokwe Central        Dorothy Mhangami
112.    Gokwe-Kana        Owen Ncube
113.    Gokwe-Sengwa        Paul Mavhima
114.    Gokwe Mapfungautsi    Miriam Makwenya
115.    Gokwe/Sesami        Moses Runzirwai
116.    Gokwe/Nembudziya    Justice Wadyajena
117.    Gokwe/Chireya        Cephas Sindi
118.    Gokwe/Gumunyu        Melania Mahiya
119.    Gokwe/Kabuyuni        Leonard Chikomba
120.    Vungu            Josphat Madubeko
121.    Chiundura        Kizito Chiramba
122.    Mkoba             Dzingirai Zifungo
123.    Gweru Urban        Christopher Gwatidzo


WOMEN'S QUOTA


CONSTITUENCY            CANDIDATE

37.                Anastacia Ndhlovu
38.                Tariro Mutingwende
39.                Selina Zhou
40.                Melody Dziva
41.                Perseverance Zhou
42.                Vimbayi Zengeya




PROVINCIAL COUNCIL


CONSTITUENCY            CANDIDATE

1.                Timothy Gandire Mhuri
2.                Douglas Tapfuma
3.                Jephias Maokorasha
4.                Francis Chikwira
5.                Shaddy Sai
6.                Mary Moyo Mbengo
7.                Sophlina Maguta Zhou
8.                Violet Nhari
9.                Dorcas Maposhere
10.                Abigail Zvobgo


ZANU PF- MASVINGO PROVINCE:

FINAL LIST

SENATORIAL

CONSTITUENCY            CANDIDATE

47.    Masvingo        Dzikamai C. Mavhaire
48.    Chivi/Mwenezi        Josiah Dunira Hungwe
49.    Bikita            William C. Makoba
50.    Chiredzi         Otilia Maluleke
51.    Gutu            Shuvai Ben Mahofa
52.    Zaka            Josephine Zvainaka


HOUSE OF ASSEMBLY

Constituency    Candidate

124.    Bikita East        Kenneth Matimba
125.    Bikita West        Elias Musakwa
126.    Bikita South        Jappy Jaboon
127.    Chivi Central        Ephraim Gwanongodza
128.    Chivi North        Mathias Tangofa
129.    Chivi South        Mafios Utete
130.    Chiredzi North        Robert Mukwena
131.    Chiredzi South        Killian Gwanetsa
132.    Chiredzi East        Denford Masiya
133.    Chiredzi West        Darlington Chiwa
134.    Gutu Central        Lovemore Matuke
135.    Gutu East        Bertha Chikwama
136.    Gutu West        Tongai Muzenda
137.    Gutu South        Paul Chimedza
138.    Gutu North        Ticharerwa Madondo
139.    Masvingo South        Walter Muzembi
140.    Masvingo Central    Edmund Mhere
141.    Masvingo Urban        Daniel Shumba
142.    Masvingo West        Ezira Chadzamira
143.    Masvingo North        Davies Marapira
144.    Mwenezi East        Kudakwashe Bhasikiti
145.    Mwenezi West        Lamson Matavire
146.    Zaka East        Samson Mukanduri
147.    Zaka West        Vincent Mawere
148.    Zaka Central        Paradzai Chakona
149.    Zaka North        Robson Mavhenyengwa


WOMEN'S QUOTA

CONSTITUENCY            CANDIDATE

43.    Bikita            Anna Rungani
44.    Chivi/Mwenezi        Clara Shumba
45.    Chiredzi        Susan Majatame
46.    Masvingo        Monica Chigudu
47.    Zaka            Angeline Chipato
48.    Gutu            Yeukai Simbanegavi


PROVINCIAL COUNCIL

CONSTITUENCY            CANDIDATE

43.    Bikita            Charles Sigauke
44.    Chivi/Mwenezi        Albert Meke Chamwadoro
45.    Chiredzi        Ben Baloyi
46.    Gutu            Pupurayi Togarepi
47.    Masvingo        Phainos Makwarimba
48.    Zaka            Amasa Nhenjana

Source - zbc